Akcioni Plan za energetsku efikasnost

Tokom trajanja radionice učesnici su se međusobno upoznali sa trenutnim stanjima u jedinicama loklane samouprave u procesu pripreme lokalnih akcionih planova energetske efikasnosti kao i sama analiza problema sa kojima se predstavnici lokalnih zajednica susreću i prijedlozi potencijalnih rješenja.
Pored procesa izrada akcionog plana focus radionice je bio na praćenju implementacije, praćenje implementacije pojedinih mjera, izvještavanje o provođenju akcionog plana za energetsku efikasnost.

U saradnji sa predstavnicima Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS prezentovano je Uputstva o realizaciji akcionog plana za energetsku efikasnost.
Radionica je bila prilika da opštine/gradova koji su podnijele izvještaj Ministartstvu industrije, energetike i rudarstva i Fondu za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost podjele svoja iskustva sa ostalim opštinama koje to nisu učinile.
Drugog dana učesnicima su predstavljeni alati za upravljanje energijom na lokalnom nivou uz pregled raspoloživih alata za praćenje i izvještavanje akcionog plana za energetsku efikasnost ( Excel – primjer, Softveri - ENMASOFT, EMIS, MVP).
Cilј radionice je da se predstavinici gradova/opština osposobe za izradu, implemetaciju, praćenje i izvještavanje akcionih planova energetske efikasnosti gradova/opština iz kojih dolaze uzimajući u obzir činjenicu da je navedena aktivnost obligaciona obaveza koja proizilazi iz zakona ( Zakon o energetskoj efikasnosti član 5. stav 3.) za opštine uklјučene u Program.

Korisnici ovog Programa su prvenstveno jedinice lokalne samouprave koje imaju više od 20.000 stanovnika, službenici u čiji opis poslova uklјučuje izradu ovakvog dokumenta i izvještavanje po istom osnovu i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS i Fond za zaštitu životne sredine i energetske efikasnosti RS kojima će jedinice lokalne samouprave vršiti izvještavanje.
Radionica se implenentrira od strane Saveza opština i gradova RS uz podršku GIZ „Energy efficiancy in Bosnia and Herzegovina“ (GIZ EE in BiH), Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske (MIER RS), i Fonda za zaštitu životne sredine i energetske efikasnosti Republike Srpske (FZŽSEE RS).