Одржива мобилност се односи на методе транспорта које су еколошки одговорне, економски одрживе и друштвено инклузивне. Обухвата низ пракси и технологија дизајнираних да смање утицај транспорта на животну средину, побољшају доступност за све и подрже одрживи развој урбаних и руралних подручја. Одржива мобилност укључује интеграцију система јавног превоза, промоцију немоторизованог транспорта, усвајање чистијих технологија возила и спровођење политика које дају приоритет ангажовању грађана и коришћењу одрживих видова транспорта. Различити транснационални позиви и тендери за ИПА фондове могу помоћи општинама и регионима да додијеле средства за различите мјере одрживе мобилности.
Иницијативе и имплементације одрживе мобилности вођене су неколико кључних циљева и циљева активности у одрживој мобилности, као што су:
Смањење емисије угљеника Један од примарних циљева је значајно смањење емисије стакленичких плинова из сектора транспорта. То ће се постићи подстицањем кориштења јавног пријевоза, вожње бициклом, пјешачењем, те усвајањем електричних и хибридних возила. Смањењем угљичног отиска у регији, желимо допринијети глобалним напорима у борби против климатских промјена.
Побољшање јавног здравља Одржива мобилност је уско повезана са јавним здрављем. Промовисањем активних начина пријевоза као што су пјешачење и бициклизам, те смањењем загађења зрака кроз чистије могућности пријевоза, иницијатива настоји побољшати ћелокупно здравље и добробит становништва. Чистији ваздух, смањено загађење буком и сигурније улице су кључне компоненте овог циља.
Побољшање приступачности и инклузивности Одрживи транспортни систем мора бити доступан свима, укључујући старије особе, особе са инвалидитетом и оне који живе у удаљеним подручјима или подручјима са недостатком услуга. Иницијатива има за циљ стварање транспортне мреже која је инклузивна, осигуравајући да сви појединци имају приступ поузданим и приступачним опцијама мобилности.
Промовисање економског раста и иновација Одржива мобилност није само заштита животне средине; такође се ради о подстицању економског развоја. Улагањем у модерну, ефикасну саобраћајну инфраструктуру и услуге, иницијатива ће помоћи у стимулисању економског раста, отварању радних места и подстицању иновација у транспортном и технолошком сектору у региону.
Изградња отпорних заједница Иницијатива препознаје важност отпорности у суочавању с глобалним изазовима као што су климатске промјене, економска нестабилност и друштвена неједнакост. Развојем одрживог транспортног система, Западни Балкан може изградити јаче, отпорније заједнице које су боље опремљене да се носе са овим изазовима.
Иницијатива ProSUMP
Компонента „Промовисање регионалне размјене о имплементацији планова одрживе урбане мобилности у земљама Западног Балкана” у оквиру Отвореног регионалног фонда за југоисточну Европу – енергија, транспорт и заштита климе (ORF-OTC) има за циљ подршку градовима у Југисточној Европи (ЈИЕ) у јачању капацитета локалних самоуправа за имплементацију мјера одрживе мобилности. ORF-OTC је наручило њемачко савезно министарство за економску сарадњу и развој (BMZ), а суфинансирала га је Европска унија.
Компонента се односи на три нивоа. Пренос знања добре праксе и искустава земаља ЕУ у имплементацији Планова одрживе урбане мобилности (СУМП) одвија се путем постојеће регионалне мреже (нпр. CIVINET Хрватска-Словенија-СЕЕ). На националном нивоу ће се ојачати капацитети удружења општина како би боље савјетовали општине о изради и имплементацији СУМП-а. На локалном нивоу, компонента подржава одабране локалне самоуправе у изградњи организационих и техничких капацитета, који су предуслов за успешну имплементацију SUMP-а. Регионална развојна агенција Љубљанске урбане регије (RRA LURР) укључена је у иницијативу као промотор и фасилитатор на преношењу добрих искустава из земаља ЕУ у области одрживе мобилности.
Платформа за учење одрживе урбане мобилности (SUM) представља главну платформу за учење за општине и регионе у репрезентативној земљи на тему одрживе мобилности.
За више информација посјетите https://www.giz.de/en/worldwide/31746.html
Више референци о урбаној мобилности потражите на доле наведеним страницама:
Више референци о урбаној мобилности потражите на доле наведеним страницама:
- CIVINETs | CIVITAS
- CIVINET Slovenija-Hrvatska-JIE (civinet-slohr.eu)
- Transportna zajednica (transport-community.org)
- EU Opservatorij urbane mobilnosti - Evropska komisija (europa.eu)
- https://www.eiturbanmobility.eu/
- https://www.polisnetwork.eu/
- https://iclei-europe.org/
- https://monitor.eurocities.eu/
***************************
Ова подстраница је израђена уз подршку подпројекта ProSUMP (Промовисање регионалне размене о имплементацији планова одрживе урбане мобилности у земљама Западног Балкана), који је дио Отвореног регионалног фонда за Југоисточну Европу – Енергија, транспорт и заштита климе (ORF-ETC). Пројекат финансира Њемачко савезно министарство за економску сарадњу и развој (BMZ), суфинансира Европска унија (EU), а имплементира Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
***************************
This subpage has been developed with support from the ProSUMP subproject (Promoting Regional Exchange on the Implementation of Sustainable Urban Mobility Plans in the Western Balkans), part of the Open Regional Fund for South East Europe – Energy, Transport, and Climate Protection (ORF-ETC). The project is commissioned by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), co-funded by the European Union (EU), and implemented by the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.