Održiva mobilnost se odnosi na metode transporta koje su ekološki odgovorne, ekonomski održive i društveno inkluzivne. Obuhvata niz praksi i tehnologija dizajniranih da smanje uticaj transporta na životnu sredinu, poboljšaju dostupnost za sve i podrže održivi razvoj urbanih i ruralnih područja. Održiva mobilnost uključuje integraciju sistema javnog prevoza, promociju nemotorizovanog transporta, usvajanje čistijih tehnologija vozila i sprovođenje politika koje daju prioritet angažovanju građana i korišćenju održivih vidova transporta. Različiti transnacionalni pozivi i tenderi za IPA fondove mogu pomoći opštinama i regionima da dodijele sredstva za različite mjere održive mobilnosti.
 
Inicijative i implementacije održive mobilnosti vođene su nekoliko ključnih ciljeva i ciljeva aktivnosti u održivoj mobilnosti, kao što su:
 
Smanjenje emisije ugljenika Jedan od primarnih ciljeva je značajno smanjenje emisije stakleničkih plinova iz sektora transporta. To će se postići podsticanjem korištenja javnog prijevoza, vožnje biciklom, pješačenjem, te usvajanjem električnih i hibridnih vozila. Smanjenjem ugljičnog otiska u regiji, želimo doprinijeti globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.
 
Poboljšanje javnog zdravlja Održiva mobilnost je usko povezana sa javnim zdravljem. Promovisanjem aktivnih načina prijevoza kao što su pješačenje i biciklizam, te smanjenjem zagađenja zraka kroz čistije mogućnosti prijevoza, inicijativa nastoji poboljšati ćelokupno zdravlje i dobrobit stanovništva. Čistiji vazduh, smanjeno zagađenje bukom i sigurnije ulice su ključne komponente ovog cilja.
 
Poboljšanje pristupačnosti i inkluzivnosti Održivi transportni sistem mora biti dostupan svima, uključujući starije osobe, osobe sa invaliditetom i one koji žive u udaljenim područjima ili područjima sa nedostatkom usluga. Inicijativa ima za cilj stvaranje transportne mreže koja je inkluzivna, osiguravajući da svi pojedinci imaju pristup pouzdanim i pristupačnim opcijama mobilnosti.
 
Promovisanje ekonomskog rasta i inovacija Održiva mobilnost nije samo zaštita životne sredine; takođe se radi o podsticanju ekonomskog razvoja. Ulaganjem u modernu, efikasnu saobraćajnu infrastrukturu i usluge, inicijativa će pomoći u stimulisanju ekonomskog rasta, otvaranju radnih mesta i podsticanju inovacija u transportnom i tehnološkom sektoru u regionu.
 
Izgradnja otpornih zajednica Inicijativa prepoznaje važnost otpornosti u suočavanju s globalnim izazovima kao što su klimatske promjene, ekonomska nestabilnost i društvena nejednakost. Razvojem održivog transportnog sistema, Zapadni Balkan može izgraditi jače, otpornije zajednice koje su bolje opremljene da se nose sa ovim izazovima.

Inicijativa ProSUMP
Komponenta „Promovisanje regionalne razmjene o implementaciji planova održive urbane mobilnosti u zemljama Zapadnog Balkana” u okviru Otvorenog regionalnog fonda za jugoistočnu Evropu – energija, transport i zaštita klime (ORF-OTC) ima za cilj podršku gradovima u Jugistočnoj Evropi (JIE) u jačanju kapaciteta lokalnih samouprava za implementaciju mjera održive mobilnosti. ORF-OTC je naručilo njemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sufinansirala ga je Evropska unija.
 
Komponenta se odnosi na tri nivoa. Prenos znanja dobre prakse i iskustava zemalja EU u implementaciji Planova održive urbane mobilnosti (SUMP) odvija se putem postojeće regionalne mreže (npr. CIVINET Hrvatska-Slovenija-SEE). Na nacionalnom nivou će se ojačati kapaciteti udruženja opština kako bi bolje savjetovali opštine o izradi i implementaciji SUMP-a. Na lokalnom nivou, komponenta podržava odabrane lokalne samouprave u izgradnji organizacionih i tehničkih kapaciteta, koji su preduslov za uspešnu implementaciju SUMP-a. Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LURR) uključena je u inicijativu kao promotor i fasilitator na prenošenju dobrih iskustava iz zemalja EU u oblasti održive mobilnosti. 
 
Platforma za učenje održive urbane mobilnosti (SUM) predstavlja glavnu platformu za učenje za opštine i regione u reprezentativnoj zemlji na temu održive mobilnosti.
 
Za više informacija posjetite https://www.giz.de/en/worldwide/31746.html

Više referenci o urbanoj mobilnosti potražite na dole navedenim stranicama:
***************************
 
Ova podstranica je izrađena uz podršku podprojekta ProSUMP (Promovisanje regionalne razmene o implementaciji planova održive urbane mobilnosti u zemljama Zapadnog Balkana), koji je dio Otvorenog regionalnog fonda za Jugoistočnu Evropu – Energija, transport i zaštita klime (ORF-ETC). Projekat finansira Njemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), sufinansira Evropska unija (EU), a implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
 
***************************
 
This subpage has been developed with support from the ProSUMP subproject (Promoting Regional Exchange on the Implementation of Sustainable Urban Mobility Plans in the Western Balkans), part of the Open Regional Fund for South East Europe – Energy, Transport, and Climate Protection (ORF-ETC). The project is commissioned by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), co-funded by the European Union (EU), and implemented by the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.